Shopping Cart

No products in the cart.

Go to top
About Us

Posiedzenie RPP marzec 2023 r Prezes NBP Adam Glapiński tłumaczy decyzję RPP KONFERENCJA NA ŻYWO

Władze monetarne podejmą decyzję wyposażoną w nową, wyczekiwaną projekcję inflacyjną. Jak stwierdził, amerykański Fed czy Europejski Bank Centralny, które dalej podwyższają stopy, później zaczęły cykl podwyżek niż NBP i mają też u siebie niższą inflację, ale my jesteśmy rynkiem wschodzącym i “to są zupełnie inne sytuacje”. – One dopiero robią, co my już zrobiliśmy. W przekonaniu RPP my doszliśmy już do bardzo wysokiego poziomu – powiedział. Prezes NBP na czwartkowej konferencji tłumaczył środową decyzję RPP, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

  1. – Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać – mówi ekspert.
  2. Ale te środki się nam należą, a rząd rozpoczął prefinansowanie, także to wpływa na gospodarkę już – powiedział.
  3. – Nasza sytuacja jest typowa, jeśli chodzi o kraje Europy Środkowo-Wschodniej, choć my jesteśmy dużą gospodarką z silną walutą.

Wiele zależy od projekcji inflacyjnej

Odsetki zawarte w zawieszanych ratach są „umarzane”, czyli znikają. Na koniec okresu spłaty przenoszony jest tylko kapitał, który jest bardzo niewielki. Dla przykładu z raty zł, umarzane jest zł, a przenoszone jest tylko 302 zł. W jego “prywatnej Wskaźnik PMI nie podnosi funta opinii”, która nie jest stanowiskiem NBP, inflacja jednocyfrowa może być na przełomie już sierpnia i września 2023 r. – Ja nawet marzę, że w grudniu będzie miedzy 6 a 7 proc. Jak doprecyzował, wtedy też można mówić o obniżce.

Konstancin w tyle i nieoczekiwany lider. Oto najdroższe przedmieścia w Polsce

A także zapowiedzi przedstawicieli FED, że stopy w USA wzrosną bardziej, niż wcześniej się spodziewaliśmy, a cykl podwyżek będzie trwał dłużej. To jednak moim zdaniem za mało, by RPP zdecydowała się na podwyżkę stóp w marcu. Warto też zauważyć, że banki centralne w krajach gdzie obywatele w znacznej liczbie posiadają kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej, są bardziej ostrożne w podnoszeniu stop procentowych”. Ekonomiści PKO BP także podkreślili w poniedziałkowym komentarzu, że “z rynkowego punktu widzenia ważniejszy będzie komunikat towarzyszący decyzji, gdyż uwzględniał on będzie wnioski płynące z najnowszych marcowych projekcji NBP dla inflacji i wzrostu PKB”. Jednocześnie od wznowienia cyklu podwyżek stóp procentowych RPP odwodzić mogą nowe prognozy Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP (tzw. projekcja NBP). Członkowie Rady zapoznali się z nimi na marcowym posiedzeniu, a ich zarys znalazł się w środowym komunikacie RPP.

NBP opublikował harmonogram posiedzeń RPP na ’23. Posiedzenia decyzyjne będą dwudniowe

Pierwsze z nich jest spodziewane we wrześniu. To nie przeszkadza jednak nowojorskim i globalnym indeksom giełdowym w ustanawianiu rekordów. Czwartkowa decyzja RPP była zgodna z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”.

Kiedy RPP obniży stopy procentowe? Wkróce decyzja

Te wyliczenia uwzględniają oczekiwany spadek taryf. Dziś już wiemy, że o utrzymaniu tarcz nie ma mowy, ale ceny nie zostaną też całkowicie uwolnione. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w tej sprawie. — Inflacja na pewno wzrośnie, a skala jest obarczona dużą niepewnością. Czekamy, co będzie — mówił po kwietniowym posiedzeniu prezes NBP Adam Glapiński. Różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą ofertą kredytu hipotecznego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.

NBP był jednym z pierwszych banków centralnych, któryzakończył cykl podwyżek stóp procentowych. Oczekuje się, żeEBC dokona jeszcze dwóch podwyżek (po 25 pb. każda) w czerwcu i lipcu. Ruch wgórę (także w wymiarze 25 pb.) w czwartek oczekiwany jest także w przypadkuBanku Anglii. Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W efekcie, w ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. W październiku 2022 roku – później również w kolejnych miesiącach – Rada decydowała się utrzymywać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Podczas marcowego posiedzenia członkowie RPP poznają bowiem najnowszą projekcję Narodowego Banku Polskiego dla inflacji i PKB. Z kolei analitycy ING podkreślili, że po posiedzeniu RPP najważniejsze będą nowa projekcja oraz czwartkowe komentarze prezesa NBP. Zyski kilku pozostałych w Rosji, po agresji na Ukrainę, banków zachodnich rosną dzięki wysokim stopom procentowym jakie otrzymują od pieniędzy zgromadzonych na rachunkach w Banku Rosji. Te, które pomagają Kremlowi w zbrodniczej wojnie, zarabiają dodatkowo 2-3 razy więcej aniżeli przed jej rozpoczęciem. Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty.

Musimy wzmacniać nasze siły zbrojne, to wielki wysiłek, ale nikt zdrowy na ciele i umyśle nie chce, żeby było inaczej. Po zwasalizowaniu Ukrainy następnym krokiem byłoby zajęcie krajów bałtyckich i Polski. Mimo tego wysiłku będzie rosnąć poziom życia, dochodów, a inflacja zejdzie do celu – oświadczył. “Bacznie będziemy przyglądać się też wskazaniom nowej projekcji inflacyjnej, której zarys zostanie dziś zaprezentowany” – dodali.

Zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian. Podczaslistopadowej konferencji prasowej prezesNBP Adam Glapiński niemal wprost zapowiedział, że na razie jest to koniecobniżek stóp i że najprawdopodobniej do marca nie zapadnie decyzja o ichzmianie. Ciekawa sytuacja miała miejsce w Czeskim Banku Narodowym,który na majowym posiedzeniu o mało co nie powrócił do zakończonego latemubiegłego roku cyklu podwyżek. Wniosek o podwyżkę stopy procentowej przepadłróżnicą zaledwie jednego głosu (3 do 4). To o tyle ciekawe, że inflacjaCPI w Czechach w ostatnich miesiącach spada równie szybko jak w Polsce, adodatkowo nasi południowi sąsiedzi od jesieni notują malejącą inflację bazową(która u nas wciąż rośnie).

RPP podniosła do lipca stopy procentowe 10-krotnie w obecnym cyklu, do 6,5 proc. W przypadku stopy referencyjnej, a miliony Polaków, którzy spłacają kredyty złotówkowe, zastanawiają się, kiedy ten cykl się skończy. W zgodnej opinii ekspertów praktycznie nie ma na to szans we wrześniu. We wrześniu i październiku bank centralny po raz pierwszy od dwóch lat zdecydował się na obniżenie stóp procentowych NBP.

Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w ubiegłym roku. W USA inflacja konsumencka wyhamowała z 3,5 proc. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści (36 zespołów i indywidualnych analityków, uczestniczących w konkursie prognoz średnioterminowych) przeciętnie oczekują, że do końca br. RPP obniży stopę referencyjną tylko raz, do 6,5 proc.

Skrajne prognozy sugerują, że w połowie 2024 r. Stopa referencyjna NBP znajdzie się w okolicy 4 proc., ale są też głosy, że do tego czasu stopa ta pozostanie bez zmian. Zgodnie z oczekiwaniami większości ekonomistów, nowa projekcja nie różni się znacząco od poprzedniej, Tygodniowy przegląd złota z marca br. Według analityków NBP, inflacja w Polsce wyniesie w tym roku najprawdopodobniej 11,9 proc. (to środek przedziału, w którym inflacja znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem), a w kolejnych dwóch latach obniży się do 5,3 i 3,6 proc.

Od marca inflacja leci w dół o 10 pkt proc. Na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa – zapowiedział na czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński. Jak stwierdził, wraz z hamowaniem inflacji, hamować będzie gospodarka, ale czeka nas tzw. Na jakich poziomach będzie inflacja oraz w jakiej kondycji będzie polska gospodarka w najbliższych miesiącach według NBP powinniśmy dowiedzieć się z informacji, która zostanie opublikowana po posiedzeniu Rady.

Inflacja dalej będzie wysoka (ok. 13 proc.), a w okolice 5 proc. Na posiedzeniu w marcu RPP dysponowała już jednak nową projekcją. Przed Dow Jones Industrial Average spada na drugi dzień z rzędu posiedzeniem eksperci byli zgodni, że RPP w marcu nie podwyższy stóp. Wcześniej już pięć razy z rzędu RPP wstrzymała się od podwyżki.

Czy można liczyć na jakieś zaskoczenie – pod postacią podwyżki stóp? Komentarza udzielili nam Paweł Majtkowski, analityk eToro oraz Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego. 15 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, na której będzie tłumaczyć marcową decyzję Rady.

Leave Comments